MTA19F-10EYY12VS
Product ID
U-1922417
Actuator colour
silver
Backlight colour
yellow
Body colour
silver
Body material
stainless steel
Button shape
flat
Contacts configuration
SPST-NO
DC contacts rating @R
50mA / 24V DC
Electrical life
500000 cycles
Illumination
LED
Illumination voltage
12V
IP rating
IP65
Lead length
0.3m
Leads
cables
Manufacturer
ONPOW
Manufacturer series
MTA19
Max. contact resistance
:50mΩ
Mechanical durability
500000 cycles
Min. insulation resistance
1GΩ
Mounting hole diameter
Ø19mm
Number of positions
2
Operating Force
7.8N
Operating temperature
-25...55°C
Ring shape
rounded
Stable positions number
1
Switching method
OFF-(ON)
Test voltage
1.5kV