3D spausdinimo medžiagos. Kokią pasirinkti?
3D spausdinimo medžiagos. Kokią pasirinkti?
3D spausdinimas – vienas greičiausiai populiarėjančių ir veiklos sritis užkariaujančių šiuolaikinių procesų. Dar prieš dešimtmetį buvęs prieinamas tik išskirtiniams profesionalams, šiandien 3D spausdinimas įsiveržė ne tik į gamybos industriją, bet ir menininkų ir mėgstančių kurti žmonių kasdienybę. Kartu plečiasi ir šiam spausdinimui kuriamų medžiagų pasiūla. Tradiciniai spausdinimo plastikai (filamentai) vis dar išlieka populiarūs, tačiau po truputį užleidžia vietą naujiems, gebantiems geriau atliepti galutinio produkto savybes. Kylant klausimams kaip iš šios gausybės pasirinkti geriausiai jūsų viziją atitinkantį 3D spausdinimo plastiką, „LEMONA electronics“ atstovai dalijasi savo patirtimi.
3D spausdinimas atveria neribotas galimybes, tad tikriausiai pats svarbiausias žingsnis prieš pradedant – apgalvoti būsimo kūrinio panaudojimą. Rinkos pasiūla yra išties didelė, tačiau ją galima suskirstyti į keturias pagrindines kryptis:
- dekoraciniai,
- industriniai,
- funkcionalūs,
- pradedantiesiems sukurti spausdinimo plastikai.
3D spausdinimo plastikai pradedantiesiems
Pradedant bet kokią naują veiklą klausimų būna daugiau nei atsakymų, tad pradėti specialistai siūlo nuo populiariausių medžiagų tokių kaip PLA ar PET-G ir taip perprasti, ko visgi ieškote savo darbuose. Šios dvi spausdinimo medžiagos yra tikriausiai plačiausiai paplitusios – ne tik tarp pradedančiųjų – dėl itin lengvo spausdinimo proceso ir reikalingos konfigūracijos bei prieinamos kainos. „Fiberlogy EASY PLA“ taip pat siūlo itin ryškią spalvų paletę ir tobulai tinka spausdinant didelius modelius, o „EASY PET-G“ – tvirtą, rūgštims, druskai ir šarminėms medžiagoms atsparų spausdinimo plastiką pradedantiesiems.
Industriniai ir techniniai filamentai
Perpratus 3D spausdinimo pagrindus dažniausiai pasirenkama viena iš dviejų krypčių: kūrybinė ar techninė. Pastarojoje keliami aukštesni reikalavimai tiek galutinio produkto atsparumui ir tvirtumui, tiek ieškoma didesnio funkcionalumo. Šioje grupėje kaip vidutinio sudėtingumo ir gero pritaikomumo plastikas išskiriamas ABS, pasižymintis geru sluoksniu sukibimu bei puikiomis techninėmis savybėmis. ABS plastikas yra atsparus cheminiam poveikiui, be to jį galima apdirbti (lyginti) acetono garais. Visgi, ABS plastikas nėra atsparus UV poveikiui ir, dirbant su juo, būtina spausdinti uždarame korpuse, kadangi plastikas skleidžia stiprų pašalinį kvapą ir pasižymi dideliu šiluminiu plėtimusi. Siekiant apeiti šias savybes, „Fiberlogy“ sukūrė „PA12+GF“ filamentą – spausdinimas uždarame korpuse jam nebūtinas, o galutinis produktas pasižymi neįtikėtinu stabilumu ir atsparumu smūgiams.
Dekoratyviniams darbams skirti 3D spausdinimo plastikai
Įvairioms dekoracijoms gaminti renkamasi – kaip ir pasako pats terminas – dekoratyviai, gražiai ar įdomiai atrodančios medžiagos. Šiuo metu jau galima rasti daugybę spausdinimo plastikų praturtintų natūraliomis medžiagomis kaip šilkas, medis, kreida, stiklas ir kita. Ši sintezė ne tik padeda galutiniam produktui atrodyti lyg jis būtų pagamintas ne iš plastiko, tačiau ir suteikia papildomų savybių. Pavyzdžiui, kreida praturtintas „Fiberlogy PLA MINERAL“ puikiai tiks spausdinti architektūrinius modelius ar anatomijoje naudojamus skeletus, kurie atrodys itin tikroviškai, o „FIBERWOOD“, savo sudėtyje turintis natūralaus medžio, gali būti poliruojamas ir lengvai dažomas.
Nepaisant patrauklios išvaizdos ir savybių, šie plastikai neretai pasižymi ir aukštesniais reikalavimais: su jais nėra taip paprasta spausdinti, tad juos rinktis patariama tuomet, kai jau sukaupta pakankama patirtis.
Itin dideliu funkcionalumu pasižymintys 3D filamentai
Iš šios kategorijos plastiko spausdinama viskas nuo telefono dėkliuko iki skulptūrų, tad nenuostabu, jog juos renkasi daugelio skirtingų sričių atstovai, norintys pasigaminti įvairių įrenginių prototipus namuose, o šioje grupėje esantys filamentai pasižymi plačiu savybių sąrašu. Tikriausiai geriausiai atpažįstamas iš jų – PP (Polipropilenas) – iš jo gaminami kasdien sutinkami plastikiniai objektai, jis yra netoksiškas, tad puikiai tiks ir gaminant produktus, skirtus maisto laikymui. „FIBERFLEX 40D“ (dar vadinamas TPU) savo struktūra primena gumą ir gali būti ištemptas net iki 680 % savo originalaus dydžio!
Yra spėjama, jog iki 2027-ųjų 3D spausdinimo rinka išaugs dešimteriopai ir taps įprasta gamybos sritimi. „LEMONA electronics“ jau 8 metus prekiauja 3D spausdinimui skirtomis priemonėmis ir spausdintuvais, o filamentus gaminančios firmos „Fiberlogy“ gaminius pristatyti pasirinko neatsitiktinai. „Fiberlogy“ gali pasiūlyti ne tik neįtikėtinai platų, visoms sritims nuo mėgėjų iki profesionalų pritaikytą asortimentą, bet ir garantuoja itin aukštą kokybę. Firma savo gaminiams naudoja medžiagas tik iš atrinktų ir patikimų šaltinių, o kiekviename etape nuo gamybos iki spausdinimo plastiko vyniojimo ant ričių ir pakavimo į dėžes atliekama griežta kokybės kontrolė. „LEMONA electronics“ nuolat bendrauja su „Fiberlogy“ atstovais, tad gali pasiūlyti naujausius produktus jiems vos tik pasirodžius rinkoje, o taip pat klientams Lietuvoje gali pasiūlyti išskirtinį užsakominį tiekimą, kuris visuomet leis patenkinti jūsų poreikius geriausiai.