Lithuanian

Elektrifikuoti sodo namelių sistemų sprendimai

Šiltėjant orams vis daugiau laiko norisi praleisti sode, tačiau tavo namelis neprijungtas prie miesto elektros energijos tiekimo? LEMONA electronics specialistai paruošė gidą, padėsiantį įsirengti tavo poreikius atitinkančią autonominę energijos tiekimo sistemą. Jos sudėtingumas priklausys nuo to, ką sodyboje nori veikti: pakanka tik apšvietimo ir kartais įkrauti mobilųjį telefoną, ar mėgsti meistrauti ir energijos reikia daugiau. 

Pakanka tik apšvietimo ir galimybės įkrauti el. prietaisus

Jei sodo namelyje ar sodyboje užtenka tik apšvietimo ir galimybės pasikrauti telefoną ar planšetinį kompiuterį, pilnai pakaks 1-oje schemoje pateikto sprendimo. 

Apšvietimui LEMONA electronics specialistai siūlo panaudoti efektyvią 12 V LED juostelę. Jos galia yra 9,6 W, o efektyvumas siekia 115 lm/W. 1 m tokio apšvietimo gali suteikti apie 1100 lm šviesos srautą – panašų sukuria 75 W kaitrinė lemputė. Sodo namelio apšvietimui galima įsirengti kelias zonas. Naudojant įkrovimo valdiklį, tiesiogiai prijungta trumpalaikė apkrova neturėtų viršyti 10 A. Naudojant ilgiau rekomenduojame neviršyti 5 A (arba ne daugiau nei 6 m 12 V LED juostos). Apšvietimą galima įjungti arba išjungti įkrovimo valdiklyje sumontuotu jungikliu arba įrengti papildomus paprastus jungiklius atskiroms apšvietimo zonoms valdyti. 1-oje schemoje pavaizduotoje sistemoje panaudota 20 W saulės baterija, kurios tikrai pakaks per savaitę įkrauti 7,2 Ah talpos akumuliatorių. Prie pilnai įkrauto akumuliatoriaus prijungus 5 m 12 V LED juostos (viso 48 W galios), šviesa mėgautis bus galima apie 1 valandą; prijungus 1 m – apie 7 valandas. Norint turėti daugiau energijos, reikėtų sumontuoti didesnės talpos akumuliatorių bei jam įkrauti skirtą didesnės galios saulės baterijos modulį.

Lietuvoje 20 W saulės baterija, nukreipta pietų kryptimi su 36° posvyrio kampu nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio vidutiniškai per parą gali sugeneruoti apie 60 Wh energijos. Žinoma, jei bus apsiniaukę ar lis lietus, energijos generavimas ženkliai kris. Prie įkrovimo valdiklio maksimaliai galima prijungti 175 W saulės modulį: šiuo atveju minimali akumuliatoriaus talpa turi būti 30 Ah, o maksimali akumuliatoriaus talpa neribojama.

Įkrovimo valdiklyje sumontuoti du USB lizdai, 5V, 2A.   


Sodo namelyje reikia galimybės įkrauti elektrinius įrankius

Jei sodo namelyje meistraujate, kartais prireiks įkrauti ar maitinti elektrinius įrankius, tad patogiau turėti 230 VAC elektros energijos tiekimą. 

Tokios sistemos realizavimui reikalingas DC/AC keitiklis. Žemiau pateiktoje schemoje Nr. 2 panaudotas 800 VA, 500 W sinusinės srovės keitiklis. Tokios galios keitiklio pilnai pakaks elektrinių įrankių įkrovimui ar maitinimui. 

Apšvietimui, kaip ir 1-oje schemoje, LEMONA electronics specialistai siūlo naudoti DC tiesiogiai jungiantis prie įkrovimo valdiklio

Jei vartotojui atrodytų, kad 175 W saulės baterijos galia yra nepakankama, ir reikia instaliuoti daugiau galios, tektų keisti įkrovimo valdiklį. Prie analogiško, tik didesnės galios įkrovimo valdiklio, galima prijungti du 175 W saulės modulius.

Prie keitiklio prijungtas akumuliatorius gali turėti jungiklį J2, kurio pagalba galima atjungti keitiklį nuo akumuliatoriaus. Jungiklis turi būti rekomenduojamo modelio arba bet kuris kitas, gebantis komutuoti ne mažesnę nei 75A srovę. Keitiklio prijungimui prie akumuliatoriaus rekomenduojama naudoti kaip galima trumpesnius prijungimo laidus, o laido skerspjūvio plotas turėtų būti ne mažesnis kaip 10 mm2. Keitiklį patartina sumontuoti atviroje erdvėje paliekant ne mažiau nei 10 cm tarpą iki kitų objektų. Papildomai apsaugai nuo trumpo jungimo akumuliatoriaus grandinėje numatytas 200 A saugiklis. Keitiklyje yra sumontuoti du SCHUKO tipo lizdai, apsaugoti automatiniu saugikliu. 

Prireikus galima sumontuoti papildomą rozetę, ir ją apsaugoti automatiniu 10A  saugikliu–jungikliu. Siekiant didesnio autonomiškumo, patartina sumontuoti didesnės talpos akumuliatorių. Naudojant sistemą su 65 Ah pilnai įkrautu akumuliatoriumi, sistema 500 W apkrovą išlaikys apie 40 min.

Didesnės galios autonominė sodo namelio ar sodybos elektros tiekimo sistema

Norint užsitikrinti patogesnį autonominės elektrinės naudojimą, reikia išėjime įsirengti didesnės galios keitiklį. 

3-oje schemoje pavaizduotoje sistemoje naudojamas DC/AC keitiklis jau turi įmontuotą įkrovimo iš saulės modulių valdiklį, todėl visa schema šiek tiek supaprastėja. Kadangi keitiklio galia yra didesnė, reikia naudoti 24 VDC darbinę įtampą: taip sumažinama srovė, pakanka naudoti plonesnius kabelius akumuliatorių prijungimui.  Keitiklio prijungimui prie akumuliatoriaus naudoti ne plonesnius nei 35mm² skerspjūvio ploto varinius laidus. Prijungimo laidai turi būti kaip galima trumpesni. Keitiklį montuoti atviroje vietoje, netrukdant laisvai oro cirkuliacijai. 

Apšvietimui taip pat numatyta naudoti DC, tik šiuo atveju apšvietimo grandis tiesiogiai jungiama prie akumuliatoriaus. Akumuliatoriaus apsaugai nuo gilaus iškrovimo naudojama apsauga BP-65. Apšvietimo grandyje LEMONA electronics specialistai pataria sumontuoti papildomą saugiklį nuo trumpo jungimo S2, 10A. DC apkrova gali būti ir didesnės galios, tačiau tokiu atveju reikėtų pasirinkti didesnio nominalo saugiklį, o viršijus 65 A – pasirinkti didesnės galios apsaugos nuo gilaus iškrovimo modulį. 

Šioje sistemoje instaliuojama saulės modulių galia yra didesnė nei 1,2 kW, todėl būtina papildoma apsauga: numatytas automatinis 40 A DC saugiklis saulės modulių grandyje. Taip pat, turint tokią sistemą, apšvietimui būtina naudoti 24 VDC darbo įtampos LED juostą. 3-oje schemoje numatyta 24 V LED juosta yra itin aukšto efektyvumo, net 175 lm/W. 

Jungiklio J1 pagalba valdomas apsaugos modulis BP-65, įjungiamos arba išjungiamos visos DC apkrovos. Jei reikia valdyti atskiras apšvietimo zonas, galima sumontuoti atskirus jungiklius kiekvienai zonai. 

Patarimai montuojantiems savo elektros tiekimo sistemą:

  1. Švino–rūgštiniai akumuliatoriai tarnaus trumpiau, jei bus reguliariai giliai iškraunami.
  2. Ne sezono metu, jei nereikia maitinti apsaugos ar stebėjimo sistemos, akumuliatorius reikėtų pilnai įkrauti ir atjungus bet kokias apkrovas laikyti ne žemesnėje nei 0 °C, bet ne aukštesnėje nei +20 °C temperatūroje.
  3. Rekomenduojama tvarka instaliuojant sistemą: pirmiausiai prie įkrovimo valdiklio prijungiamas akumuliatorius, o tik po to – saulės moduliai. Išmontuojant tvarka yra atvirkštinė: pirmiausiai atjungti saulės modulius, o po to – akumuliatorių.
  4. Vienas iš svarbiausių saugumo reikalavimų montuojant sistemas – naudoti tinkamo diametro kabelius akumuliatorių prijungimui. Taip pat rekomenduojama naudoti kaip galima trumpesnius kabelius. 2-oje schemoje pavaizduotai elektros sistemai montuoti turi būti naudojami ne mažesnio kaip 10 mm² skerspjūvio kabeliai, o 3-oje schemoje – ne mažiau kaip 35 mm². 
  5. Siekiant sumažinti žaibo iškrovų poveikį reikia įžeminti saulės modulių rėmelius.

Kaip visada, turinčius daugiau klausimų ar norinčius gauti specialisto konsultaciją, kviečiame susisiekti ir LEMONA electronics specialistai padės rasti tinkamiausią sprendimą tavo projektui.


Nepaliekame nei vieno kliento be sprendimo!

Šias ir daug kitų prekių galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje. Neradote tinkamo sprendimo ar turite papildomų klausimų? Susisiekite!
Mums svarbi Jūsų nuomonė, palikite atsiliepimą.


Kontaktai fiziniams asmenims

8700 35 035 arba [email protected]

Kontaktai juridiniams asmenims

[email protected]